Павлов Олександр Анатолійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Павлов Олександр Анатолійович
Народився8 жовтня 1944(1944-10-08) (80 років)
Росія Росія, Алтайський край, м. Рубцовськ
ГромадянствоУкраїна Україна
Місце проживанняУкраїна Україна, Київ
ДіяльністьДоктор технічних наук
Професор
Заслужений діяч науки і техніки України
Alma mater«Київський політехнічний інститут»
Науковий керівникІвахненко Олексій Григорович
НагородиНаукова премія ім. В. М. Глушкова НАН України, 2001 рік; Державна премія України в галузі науки і техніки, 2009 рік

Павлов Олександр Анатолійович — заслужений діяч науки та техніки України, академік академії наук вищої школи України, доктор технічних наук, професор, декан Факультету інформатики та обчислювальної техніки (1995-2018), завідувач кафедрою автоматизованих систем обробки інформації та управління (1981-2021), професор кафедри інформатики та програмної інженерії Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», лауреат премії ім. В. М. Глушкова НАН України в галузі інформатики, директор Науково-дослідного інституту інформаційних процесів, голова комісії з комп'ютерних наук науково-методичної Ради Міністерства освіти і науки України, голова експертної ради державної акредитаційної комісії Міністерства освіти і науки України.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Освіта

[ред. | ред. код]
  • У 1967 році закінчив Київський політехнічний інститут.
  • У 1970 році захистив кандидатську, а 1977 року — докторську дисертації за спеціальністю 05.13.06 «Автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології».

Кар'єра

[ред. | ред. код]
  • З 1974 року — доцент кафедри технічної кібернетики, з 1979 — професор кафедри автоматизованих систем управління, (з 1994 р. — автоматизованих систем обробки інформації та управління), з 1981 по 2021 р. — завідувач цієї кафедри, з 1995 по 2018 р. — декан факультету інформатики та обчислювальної техніки, з 2021 р. — професор кафедри інформатики та програмної інженерії.
  • З 1997 р. О.А. Павлов є головою комісії з комп’ютерних наук Науково-методичної ради Міністерства освіти та науки України, а з 2006 – головою комісії з галузі знань «Інформатика та обчислювальна техніка» та підкомісії з комп’ютерних наук. О.А. Павлов як провідний фахівець з напряму «Комп’ютерні науки» визначає напрямки освітньої діяльності вищих навчальних закладів України, він є співавтором галузевих стандартів освіти з комп’ютерних наук. Як відомий вчений О.А. Павлов є заступником голови Спеціалізованої ради з присудження наукових ступенів кандидата та доктора технічних наук. Член редколегій періодичних науково-технічних видань у Києві, Харкові, Одесі, Львові тощо.

Наукова діяльність

[ред. | ред. код]
  • Галузь наукових інтересів — теорія стійкості нелінійних динамічних детермінованих та стохастичних систем управління; математичні методи дослідження операцій (отримані нові наукові результати в галузі лінійного програмування, лінійного цілочисельного програмування); важковирішувані комбінаторні задачі (створено новий науковий напрям для ефективного точного вирішення широкого класу відомих важковирішувані комбінаторних задач оптимізації та розпізнавання); методологія проектування інтегрованих АСУ, моделі та методи планування та управління дрібносерійним виробництвом в умовах ринку; досліджена і обґрунтована можливість застосування розроблених моделей та алгоритмів при плануванні в складних організаційних системах в інших прикладних областях, зокрема: планування виробництва «на замовлення», планування функціонування робочого цеху, узгоджене планування виробництва по виготовленню партій, планування та управління складними проектами.
  • Підготував 36 кандидатів і 7 докторів технічних наук (на 2021 р.)

Нагороди та відзнаки

[ред. | ред. код]
  • У 2009 році удостоєний Державної премії України в галузі науки і техніки за роботу «Розробка нових математичних моделей, методів та інформаційних технологій розв’язування задач оптимізації, обробки та захисту інформації». Авторський колектив цієї роботи склали співробітники Інституту кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», Української інженерно-педагогічної академії МОН України.
  • Робота являє собою цикл досліджень, виконаний авторським колективом протягом 1985-2008 років з метою розробки і використання нових математичних моделей, методів та високоінтелектуальних інформаційних технологій під час розв’язування задач обчислювальної, прикладної та дискретної математики. Одержані фундаментальні наукові результати з теорії оптимізації, керування, цифрової обробки сигналів та інформаційної безпеки використовуються на кафедрі дисципліни «Теорія ймовірності та математична статистика», «Математичні методи в економіці».

Праці

[ред. | ред. код]

Автор понад 200 наукових праць, у тому числі 10 монографій та 2 навчальних посібників.

Основні із них: «Алгоритмическое обеспечение сложных систем управления» (1989); «Линейные модели в нелинейных системах управления» (1982); «Конструктивные полиномиальные алгоритмы решения индивидуальных задач из класса NP» (1993, у співавторстві), «Информационные технологии и автоматизация в управлении» (2002, у співавторстві), «ПДС-алгоритми для важкорозв'язуваних комбінаторних задач. Теорія та методологія розробки» (1998, у співавторстві), «Принятие решений в сетевых системах с ограниченными ресурсами» (2010, у співавторстві), а також монографія англійською мовою «Combinatorial Optimization Problems in Planning and Decision Making» (2019, у співавторстві зі Згуровським М.З.) у видавництві Springer (Німеччина).

Вибрана бібліографія

[ред. | ред. код]

Система моделирования оптимизационных методов нахождения весов объектов в задаче многокритериального выбора по матрицам парных сравнений [Архівовано 24 жовтня 2017 у Wayback Machine.] / А. А. Павлов, А. С. Штанькевич, А. А. Иванова, М. И. Логинов, В. И. Кут // Адаптивні системи автоматичного управління : міжвідомчий науково-технічний збірник. – 2008. – № 12(32) . – С. 104–111. – Бібліогр.: 6 назв.

Формальн описание трехуровневой модели оперативного планирования систем с сетевым представлением технологических процессов. Постановка новых задач исследования [Архівовано 24 жовтня 2017 у Wayback Machine.] / А. А. Павлов., Е. Б. Мисюра, О. В. Щербатенко, В. В. Михайлов, О. В. Мельников // Вісник НТУУ «КПІ». Інформатика, управління та обчислювальна техніка : збірник наукових праць. – 2012. – Вип. 55. – С. 5–10. – Бібліогр.: 3 назви.

Четырехуровневая модель планирования, принятия решений и оперативного управления в сетевых системах с ограниченными ресурсами [Архівовано 24 жовтня 2017 у Wayback Machine.] / А.  А. Павлов, Е. Б. Мисюра, Т. Н. Лисецкий, М. О. Сперкач, Е. А. Халус // Вісник НТУУ «КПІ». Інформатика, управління та обчислювальна техніка : збірник наукових праць. – 2013. – Вип. 58. – С. 11–23. – Бібліогр.: 5 назв.

Посилання

[ред. | ред. код]